Wybitny naukowiec i maratończyk – prof. dr hab. Jan Chmura

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE

011 chmuraProf. dr hab. Jan Chmura, nauczyciel akademicki, specjalista z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego i teorii sportu, maratończyk. Urodzony w 1949 r. w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego w AWF w Katowicach i we Wrocławiu, przewodniczący Zespołu Kierunków Studiów Wychowania Fizycznego Państwowej Komisji Akredytacyjnej w Warszawie.
Wieloletnia współpraca z Instytutem Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej, Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, w Zakładzie Fizjologii Stosowanej. Wprowadził do teorii fizjologii wysiłku fizycznego nowe pojęcie naukowe „próg psychomotoryczny zmęczenia”.

Autor i współautor ponad 300 prac naukowych i popularnonaukowych oraz 10 pozycji książkowych w tym 5 indywidualnych i 5 pod redakcją.

Ukończył 23 maratony na wszystkich kontynentach,w czasie których prowadzi na sobie badania fizjologiczne. Jest pierwszym Polakiem, który w pięć i pół roku, w wieku 69 lat zdobył trzy prestiżowe korony maratonów: Korona Maratonów Polski, Korona Maratonów Ziemi, Korona Największych Maratonów Świata. W wieku 65 lat ustanowił rekord życiowy, który wynosi 3:22:57. Największe sukcesy w swojej kategorii wiekowej: I miejsce – Alaska, II – Antarktyda, Hannover, Jerozolima i Tromso, III – Rio de Janeiro, Sydney.

W ciągu 7 lat przebiegł na treningach 25 tys. km.