Klub LKS Stragona za rozwój WKKW w Polsce

DLA NAJLEPSZEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA TURYSTYCZNEGO
LUB ORGANIZATORA MASOWYCH IMPREZ
KULTURALNYCH, REKREACYJNYCH LUB SPORTOWYCH

008 stragonaKlub LKS Stragona Strzegom istnieje ponad 45 lat. Na co dzień zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży, jednak słynie przede wszystkim z organizacji imprez jeździeckich we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (w skrócie WKKW).

WKKW to jedna z najtrudniejszych i najbardziej widowiskowych konkurencji jeździeckich. W skład konkursu wchodzą trzy próby, podczas których para jeździec-koń, musi wykazać się zarówno wdziękiem i elegancją, jak i wyjątkową odwagą połączoną z wytrzymałością.

Od 2003 roku klub jest gospodarzem największych w Polsce zawodów w WKKW – Strzegom Horse Trials. W 2017 roku klub był również gospodarzem historycznego wydarzenia, rozgrywanych po raz pierwszy w Polsce, Mistrzostw Europy Seniorów w WKKW. A wcześniej odbywały się to kolejno Mistrzostwa Europy Juniorów w WKKW (2012) i Młodych Jeźdźców (2015). W sierpniu 2019 roku do Morawy zawitała kolejna impreza mistrzowska – Mistrzostwa Europy Kuców.

Co roku na Hipodromie w Morawie rozgrywanych jest także kilka imprez o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym gromadzących na starcie rocznie ponad 1500 koni. Startowali tu już zawodnicy z przeszło 30 krajów świata, a rokrocznie Hipodrom odwiedza kilkatysięcy widzów z zagranicy.